7 tipů, jak ošetřit a dbát o dřevo v exteriéru

Dřevo podléhá rozkladu, pokud na něj působí nepříznivé podmínky. Základními škůdci jsou houby, plísně a hmyz. Životní prostor škůdcům dává ve dřevě vlhkost. Dřevokazný hmyz se ve dřevě zabydlí při vlhkosti dřeva vyšší než 15 % a dřevokazné houby potřebují vlhkost dřeva, která přesahuje 20 %. Základem tedy je, aby dřevo zůstalo v suchu. Nyní si pročtěte našich 7 tipů, jak dosáhnout toho, aby vám dřevo sloužilo dobře a dlouho. Ošetření dřeva v exteriéru by se totiž nemělo podceňovat.

Ošetření dřeva v exteriéru

1) Udržujte dřevo v suchu

Dřevěnou konstrukci vždy plánujte tak, aby nebyla vystavena vlhkosti přesahující 15 %. Odklonit dešťovou, vzlínající či vypařující se vodu je tedy při plánování konstrukce prvním faktorem, s kterým byste měli počítat.

2) Upravte terén kolem stavby

Příliš bujná vegetace u dřevěné konstrukce zákonitě přitahuje i více vlhkosti. Je tedy potřeba vegetaci náležitě upravit. Je také nevhodné k dřevěné konstrukci dát betonovou nebo dlaždicovou pokládku, protože kapky deště se od ní odrážejí a tím dřevu zvyšují vlhkost. Nejvhodnější je štěrkový pás, který kapky deště neodráží, ale pohlcuje.

3) Dostatečný přesah střechy

Pokud je dřevo vystaveno přímému vlivu deště, znamená to, že jste rozeslali pozvánky k hostině všem škůdcům. Proto počítejte u konstrukce s dostatečným přesahem střechy, aby nebyla jakákoliv část vystavena přímému dešti.

4) Zabudujte dřevo dostatečně vysoko nad zem

Vzlínající voda dokáže udělat paseku v plánech i v rozpočtu. Proto již při konstruování myslete na to, že veškerý dřevěný materiál by měl být minimálně 300 mm nad zemí. A to jak u sloupků, tak i u obvodových stěn.

5) Dřevěná fasáda a její směr

Při konstrukci dřevěné fasády je třeba dbát na to, aby se voda nemohla uchytit ve spárách. A to převážně u palubkového materiálu, který je budován na principu pero – drážka. Je potřeba v konstrukci postupovat tak, aby voda neměla možnost ukládat se v drážkách. Ty musí směřovat směrem k zemi. Pod dřevěným obkladem by měla být i odvětrávaná mezera. Nejčastěji oddělená od dřeva fólií.

6) Nenechte pršet do dřeva

Není tak problém, když prší na dřevo, jako když prší do dřeva. Pokud nemá voda kudy odtéct, je velká pravděpodobnost, že ji dřevo nasaje a tím se zvýší jeho vlhkost. Tento problém je citelný obzvláště u vodorovné konstrukce. Například u plotu stačí mít seříznuté vrcholy planěk do špiček.

7) Nátěry na dřevo

Dále je velmi nutné palubky natřít ochranným nátěrem z obou stran. Použijte takový, který obsahuje aditiva proti plísním, houbám a hmyzu. Stejně tak natřete i hranoly roštu a nezapomeňte přetřít všechny řezy a čelní konce palubek. Lazura na dřevo nebo olej na dřevo životnost dřeva samozřejmě zvýší, ale rozhodně jej neochrání napořád. Vždy je potřeba zaměřit se spíše na správnou konstrukci, nežli na dodatečné nátěry. Pokud je dřevo špatně konstrukčně uloženo, tak i přes nátěr časem k jeho degradaci dojde. Proto jej chraňte dostatečně již při konstrukci.